Hiljutise Myanmari maavärina tagajärjel on rahvusvaheline piirkondlik turism, eriti Tais, saanud löögi.
Maavärinajärgne mure
28. märtsil 2025 tabas Myanmari võimas 7,7-magnituudiline maavärin, mis registreeris tugevaid värinaid Tai osades. Eelkõige mõjutas see selliseid linnu nagu Bangkok ja Chiang Mai.
Kuigi Tai ei teatanud suurematest kahjustustest, on psühholoogiline mõju reisijatele olnud märkimisväärne. Sellest tulenevalt on turismiametnikud täheldanud külastajate arvu märgatavat vähenemist.
Üldiselt reageerisid turistid kiiresti, mõned tühistasid broneeringuid või katkestasid reise maavärinast tingitud ohutusprobleemide tõttu.
Turismistatistika kajastab nihet
Turismi- ja spordiministeeriumi andmetel saabus Taisse 24. ja 30. märtsi vahel ainult 584 851 turisti. See arv on 0,8% vähem kui eelmisel aastal samal perioodil.
Lisaks sellele said hotellide broneeringud otsese löögi. Näiteks märkis Tai Hotellide Liit, et maavärinale järgnenud kahe nädala jooksul vähenes välismaiste külaliste arv 10-15 protsenti. Veelgi hullem on see, et 10 protsenti turistidest lahkusid varakult.
Selle tulemusel vähenesid tulud kõikides külalislahkuse sektorites, eriti Bangkokis.
Songkrani hotellibroneeringud vähenesid samuti 25 protsenti.
Maavärina avalik tajumine
Hoolimata sellest, et Bangkok jäi täielikult toimima, oli avalikkuse hirmu mõju tunda. Paljud reisijad pidasid linna pärast värinat ebaturvaliseks. Lisaks tekitas maavärin ebakindluse õhkkonna kogu Kagu-Aasia turismikeskustes.
Siiski ei teatatud infrastruktuuri kahjustustest. Valitsus kinnitas kiiresti külastajatele, et Bangkok on jätkuvalt stabiilne ja valmis.
Pärast maavärinat rändasid turistid rannikulinnadesse nagu Pattaya ja Phuket. See muutus näitas, et reisijad eelistasid endiselt Tai, kuid mitte selle pealinna.
Ametiasutused võtavad kiireid meetmeid
Kohe pärast maavärinat andis Tai Turismiamet (TAT) välja ametlikud avaldused. Neis rõhutati turvalisust ja avaldati Myanmari kaastunnet. Lisaks viisid Tai insenerid läbi peamiste turismiinfrastruktuuride täieliku ohutuse kontrolli, kinnitades, et struktuurilist ohtu ei ole.
Kuigi need jõupingutused olid tõhusad, sai Tai maine turvalise sihtkohana mõju. Ametnikud on siiski optimistlikud, eriti Songkrani pidustuste ajal. Nad usuvad, et järjepidev teabevahetus ja läbipaistvad ohutusmeetmed taastavad järk-järgult turistide usalduse.
Piirkondlikud mõjud
Pole üllatav, et maavärina mõju ulatus Taist kaugemale. Eelkõige olid Kagu-Aasia populaarsed turismimarsruudid silmitsi tühistamiste ja hilinemistega.
Lisaks sellele teatasid piirkondlikud turismikomisjonid reisijate nõudluse ajutisest langusest. Ükski riik ei kannatanud siiski rohkem kui Tai turismimahu osas.
Seetõttu tõi maavärin esile vajaduse ASEANi riikide ühtse katastroofidele reageerimise planeerimise järele. Sellest tulenevalt kaalutakse nüüd ühiseid turismi taastamise kampaaniaid, mille eesmärk on vähendada pikaajalist majanduslikku kahju kogu piirkonnas.
Tulevikku vaadates
Tai on varemgi kriise üle elanud, alates poliitilistest rahutustest kuni pandeemiateni. Seega eeldatakse, et riik suudab õige strateegia abil taas taastuda.
Tegelikult on reklaamikampaaniad juba käimas. Konkreetselt keskenduvad need sõnumi tugevdamisele, et Tai on turvaline, valmis ja reisijatele külalislahke. Selle tulemusena loodavad turismijuhid jätkuvalt, et 2025. aasta teine kvartal on tugevam.
Üldiselt oli Myanmari maavärin meeldetuletus sellest, kui habras võib turism olla loodusõnnetuste keskel.
Foto: Dan Freeman on Unsplash